• دوشنبه ۱۶ اردیبهشت ماه، ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۵
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 982-2094-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

استاندار قزوین:

هفته فرهنگی اهدا کتاب به کتابخانه‌ها، در دستور کار آموزش‌وپرورش باشد

استاندار قزوین با اشاره به اینکه کتاب ابزاری برای دستیابی به دانش و آگاهی است، گفت: آموزش‌وپرورش در راستای ترویج فرهنگ اهدا کتاب، می‌تواند هفته‌ای را با عنوان اهداء کتاب به کتابخانه‌ها اختصاص دهد.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
عبدالمحمد زاهدی استاندار قزوین در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی استان قزوین که ظهر امروز در استانداری قزوین برگزار شد، اظهار کرد: امروزه کتاب نه‌تنها ابزاری برای دستیابی به دانش و آگاهی است بلکه به‌عنوان یک نماد برای پیشرفت جوامع بشری محسوب می‌شود.

وی با تأکید بر اینکه امروزه در کنار اهمیت به بحث کتاب و کتابخوانی باید به دنبال راهکاری برای افزایش سرانه مطالعه بود، تصریح کرد: شهرهای بزرگ دنیا به کتابخانه‌های خود افتخار می‌کنند، در این راستا می‌توان با احداث یک مجموعه فرهنگی مدرن شامل کتابخانه‌ای بزرگ، سینما و محیطی برای حضور خانواده در کنار هم، به توسعه کتابخوانی کمک کرد و این امر با کمک بخش خصوصی امکان‌پذیر است.

استاندار قزوین افزود: احداث مجموعه فرهنگی_ کتابخانه‌ای بزرگ به ترویج فرهنگ کتابخوانی کمک شایانی می‌کند و همچنین می‌تواند به یک جاذبه و نماد فرهنگی قزوین تبدیل شود که تأثیر زیادی بر رفتار مردم قطعاً خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه وجود کتابخانه در شهرهای کوچک تأثیر بسزایی در رفتار مردم دارد، عنوان کرد: در برخی منازل شاهد این هستیم که کتاب به یک کالای تزئینی تبدیل شده و برای تزیین چیدمان داخلی خانه افراد به کار می‌رود؛ باید در راستای ارتقاء فرهنگ مطالعه در جامعه از ظرفیت رسانه‌ها و صداوسیما استفاده کرد.

وی با اشاره به اینکه مردم می‌توانند با اهدای کتاب‌ها به کتابخانه‌ها به توسعه کتابخوانی در جامعه کمک کنند، تصریح کرد: اگر فقط نیمی از کتاب‌های حبس شده در خانه‌ها، اهدا شوند، بخش عمدهای از کمبود کتاب در سطح جامعه حل خواهد شد.

استاندار قزوین اضافه کرد: آموزش‌وپرورش در راستای ترویج فرهنگ اهدا کتاب، می‌تواند هفته‌ای را با عنوان اهداء کتاب به کتابخانه‌ها اختصاص دهد.

وی تأکید کرد: با بهره‌گیری از ظرفیت خیران کتابخانه ساز و با اتخاذ سیاست‌های منتهی به افزایش عضوگیری در کتابخانه‌ها، می‌توان برای افزایش سرانه مطالعه کتاب، گام‌های مؤثری برداشت.

وی با تأکید بر اینکه با بهره‌گیری از ظرفیت کتابخانه‌ها، می‌توان از بروز آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد، عنوان کرد: ارتقا آمار کتابخوانان در جامعه مسئله‌ای است که مغفول مانده است، که در این راستا با برنامه‌ریزی‌های مناسب و توسعه کتاب‌های متنوع و مناسب با ذائقه مخاطب می‌توان اندکی در روند افزایش آمار مطالعه گام برداشت.

زاهدی در پایان یادآور شد: در راستای تقویت اطلاع‌رسانی و توجه به کتاب ضرورت دارد تا کتاب به‌عنوان یک کالای فرهنگی موردتوجه قرار گیرد زیرا توسعه و پیشرفت در هر جامعه‌ای بدون تقویت سطح آگاهی مردم امکان‌پذیر نخواهد بود.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: