• یکشنبه ۱۲ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۰
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-1491-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

رئیس اتحادیه مشاوران املاک قزوین:

عدم توجه دو دولت‌ اخیر به انبوه‌سازی مسکن/ افزایش قیمت مسکن بی‌سابقه است

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین با اشاره به اینکه در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به انبوه‌سازی مسکن توجهی نشد و شاهد افزایش قیمت مسکن بوده و هستیم، اعلام کرد: در حال حاضر به دلیل گرانی قیمت مسکن شاهد کاهش 30 تا 40 درصدی معاملات هستیم.

یوسف عبدی شیخلری رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین،
اظهار کرد: در یک سال گذشته نسبت به هشت سال قبل تولید انبوه مسکن را شاهد نبوده‌ایم و عرضه و تقاضا روی قیمت تأثیر زیادی داشته و در حال حاضر عرضه نسبت به تقاضا کمتر بوده و یکی از علل افزایش قیمت عدم توازن بین عرضه و تقاضا است.

وی با اشاره به اینکه قیمت مسکن در قزوین حدود 80 تا 100 درصد رشد داشته است، بیان کرد: در 30 سال اخیر سال‌هایی بوده که بازار مسکن چهار سال به‌صورت متوالی رکود داشته ولی بعد از آن از رکود خارج شده است؛ تا جایی که به یاد دارم چنین افزایش قیمتی بی‌سابقه بوده است.

عبدی با اشاره به علت وجود حباب در قیمت مسکن خاطرنشان کرد: 60 تا 70 درصد قیمت مسکن را زمین تعیین می‌کند و اگر دولت در قالب تعاونی‌ها زمین ارزان‌قیمت در اختیار مردم قرار دهد شاهد کاهش قیمت مسکن خواهیم بود؛ این روش در دهه 70 در قزوین انجام شد و درپی آن به‌واسطه احداث واحدهای مسکونی در شهرک مینودر و کوثر قزوین شاهد کاهش قیمت مسکن بودیم.

وی اضافه کرد: در اوایل دهه 80 با کمرنگ شدن اعطای زمین ارزان‌قیمت توسط دولت، بازار مسکن مجدداً دچار نابسامانی شد، ولی درنهایت مسکن مهر به این غائله پایان داد و در کاهش قیمت آن تأثیر بسزایی داشت و توانست بازار مسکن را کنترل کند.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین ادامه داد: در دولت‌های یازدهم و دوازدهم به انبوه‌سازی مسکن توجهی نشد و شاهد افزایش قیمت مسکن بودیم و هستیم.

کاهش 30 تا 40 درصدی معاملات مسکن در قزوین

وی بابیان اینکه در حال حاضر در بازار رکود تورمی وجود دارد، اشاره کرد: معامله‌های خریدوفروش در قزوین 30 تا 40 درصد کاهش و قیمت اجاره‌بها نیز 20 تا 40 درصد افزایش پیداکرده است.

عبدی با اشاره به اینکه در حال حاضر شاهد افزایش 100 درصدی قیمت مسکن در قزوین هستیم، توضیح داد: ابتدای سال 97 در مناطق جنوبی شهر قزوین قیمت هر مترمربع ملک یک میلیون و 500 هزار تومان معامله می‌شد که در حال حاضر این رقم به سه میلیون و 500 هزار تومان رسیده است؛ در شهرک ولایت و سُرتک نیز قیمت هر مترمربع چهار میلیون تومان بود که این رقم نیز با افزایش دو برابری به هشت میلیون مترمربع رسیده است.

وی عنوان کرد: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته اگر برنامه‌ای برای کنترل قیمت‌ها وجود نداشته باشد شاهد افزایش مجدد قیمت‌ها خواهیم بود ولی اگر در بازار تعادل برقرار شود افرادی که توان خرید داشته باشند پای معامله خواهند آمد و شاهد رونق در این بازار خواهیم بود.

رئیس اتحادیه صنف مشاوران املاک قزوین با اعلام اینکه قیمت برخی مصالح 100 درصد و برخی نیز تا 150 درصد افزایش داشته است، اشاره کرد: برخی از پروژه‌های مسکونی در قزوین نیز به‌علت افزایش قیمت مسکن متوقف‌شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در استان قزوین 2666 بنگاه معاملات ملکی فعالیت دارند، افزود: با گرانی مسکن، معاملات کاهش پیداکرده و هم‌صنفی‌های ما از این امر گله‌دارند.

عبدی در پایان به مسکن‌های خالی در قزوین اشاره و عنوان کرد: واحدهای مسکونی خالی موجود در قزوین مشتری‌های خاص خود را دارد چراکه این واحدها قیمت‌های بیش از یک میلیارد تومان داشته و همه افراد جامعه توانایی خرید چنین واحدهایی را ندارند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: