• یکشنبه ۱۹ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۰۹:۱۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-2291-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : گفتگو

دست‌های پشت‌پرده سد راه ایده‌های تحقیقاتی

یک محقق ضمن تأکید بر اینکه برای به نتیجه رسیدن طرح تحقیقات خود «زیرمیزی» نمی‌دهد؛ از وجود دست‌های پشت‌پرده گلایه کرد و گفت: بنده می‌توانم محصولی دانش‌بنیان تولید کنم ولی از آن حمایتی نمی‌شود و با تحریم‌های کنونی قیمت آن نیز افزایش‌یافته است.

غفار محمدزاده مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان زنجان برنز که بیش از سه دهه است در این عرصه فعالیت دارد، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: ماده اولیه این واحد تولیدی سولفور مولیبدن است که شرکت ملی صنایع مس ایران آن را تولید می‌کند؛ سولفور مولیبدن حاصل استخراج مس است و در معادن مس و واحدهای تولیدی مس به‌عنوان محصول جانبی تولید می‌شود.

محمدزاده بابیان اینکه در شرکت زنجان برنز دورریز صفر است، می‌افزاید: اروپایی‌ها مشتری محصولات این شرکت دانش‌بنیان هستند چراکه با کیفیت بالا تولید می‌شود و مشتریان داخلی خواهان محصولات با کیفیت پایین‌تر هستند.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه mit آمریکا ابزار موردنیاز ارتش و سایر بخش‌های این کشور را طراحی می‌کند، ادامه داد: مسئولین ما به جوانان اعتماد ندارند و بایستی دانشگاه‌هایی مانند صنعتی شریف ابزارسازی را در دستور کار خود قرار دهد.

وی در ادامه سخنانش ضمن تأکید بر اینکه برای به نتیجه رسیدن طرح تحقیقات خود زیرمیزی نمی‌دهد؛ از وجود دست‌های پشت پرده گلایه و تصریح کرد: بنده می‌توانم محصولی مانند «کک سوزنی» تولید کنم ولی از آن حمایتی نمی‌شود و با تحریم‌های کنونی قیمت آن نیز افزایش‌یافته است.

این محقق با اشاره به اینکه کک سوزنی به‌عنوان ماده اولیه اصلی برای تولید الکترود گرافیتی کاربرد دارد، تشریح کرد: کسری شدید کک سوزنی در بازارهای جهانی باعث شده تا تولید الکترود علاوه بر مواجه‌شدن با تقاضای زیاد با کسری در مواد اولیه خود نیز مواجه باشد که این امر به افزایش بیشتر قیمت‌ها دامن می‌زند.

به گزارش ایسنا، باید یادآور شد که توسعه فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان یکی از هفت محور رونق تولید است که باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

تقویت تولید داخلی ستون فقرات اقتصاد مقاومتی است؛ بدین‌جهت ضرورت دارد تا مسئولان از بروکراسی اداری و سنگ‌اندازی خودداری کرده و شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای تولیدی برای نبرد در عرصه اقتصاد به میدان بیایند تا بتوانیم از این پیچ نیز به‌سلامت عبور کنیم.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: