• دوشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۴
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-2691-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

آغاز نشا برنج در 3650 هکتار از شالیزارهای قزوین

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام اینکه عملیات نشا برنج از 3650 هکتار از شالیزارهای شهرستان قزوین آغاز شده است، گفت: بارش‌های مناسب سال زراعی جاری و پر آب شدن رودخانه‌های فصلی از قبیل نینه رود، الموت رود، اندج رود و شاهرود که مهم‌ترین منبع تأمین آب برای اراضی شالیزاری در سطح استان محسوب می‌شوند امیدی را در کشاورزان و بهره‌برداران برنج‌کار این منطقه ایجاد کرده است.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین،
تورج بنیادی با اعلام آغاز عملیات نشا برنج در 3650 هکتار از شالیزارهای شهرستان قزوین اظهار کرد: اولین نشا کشت برنج طی چند روز گذشته در روستای هریان منطقه رجایی دشت از توابع این شهرستان در سطح 40 هکتار آغاز شده است.

وی مناطق برنج‌کاری استان را الموت غربی (رجائی دشت و رازمیان)، الموت شرقی (معلم کلایه) و بخش طارم سفلی از توابع شهرستان قزوین برشمرد و اضافه کرد: بارش‌های مناسب سال زراعی جاری و پر آب شدن رودخانه‌های فصلی از قبیل نینه رود، الموت رود، اندج رود و شاهرود که مهم‌ترین منبع تأمین آب برای اراضی شالیزاری در سطح استان محسوب می‌شوند امیدی را در کشاورزان و بهره‌برداران برنج‌کار این منطقه ایجاد کرده است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با بیان اینکه این قزوین جزو معدود استان‌های برنج‌خیز کشور است، گفت: تمامی آب موردنیاز اراضی شالی‌کاری از طریق آب‌های سطحی و روان آب در رودخانه‌های ذکرشده تأمین می‌شود.

وی ارقام کشت‌شده این محصول را؛ صدری هاشمی، صدری حسن سرا، علی کاظمی، طارم، موسی طارم و خنجری برشمرد و خاطرنشان کرد: در حال حاضر سه بانک نشا جهت پرورش مکانیزه نشا در سطح استان در حال فعالیت بوده که هرکدام از آن‌ها سالانه بین 15 تا 20 هزار سینی نشا را آماده تحویل کشاورزان منطقه می‌کنند.

بنیادی خاطرنشان کرد: کلیه فرآیند آماده‌سازی زمین از کاشت تا برداشت برنج به‌صورت کاملاً مکانیزه در سطح استان انجام می‌شود.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین در پایان تشریح کرد: با توجه به اینکه کاشت برنج دارای مراحل مختلفی ازجمله؛ تهیه زمین، بستر بذر (خزانه برنج)، انتقال نشاء از خزانه به مزرعه، نشاکاری و وجین را دارد نیازمند تلاش و کوشش شالی‌کاران است که در حال حاضر برنج‌کاران منطقه نسبت به آبگیری کرت‌ها و شخم اولیه اقدام کرده‌اند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: