• دوشنبه ۱۳ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۵:۰۴
  • دسته بندی : اجتماعی
  • کد خبر : 983-2590-5
  • خبرنگار : 59006
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

مدیرکل امور بانوان استانداری قزوین:

زنان سرپرست خانوار شناسایی و توانمند می‌شوند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین گفت: در طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار هدف این است تا زنان سرپرست خانواده که دارای مهارت هستند ولی نتوانستند وارد بازار کار شوند شناسایی می‌شوند و با همکاری جهاد دانشگاهی قزوین آموزش‌های لازم برای ورود به بازار کار به این افراد داده می‌شود.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، صدیقه ربیعی در جلسه بررسی طرح «اشتغال خانگی زنان سرپرست خانواده» که با حضور رئیس جهاد دانشگاهی قزوین و مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان، برگزار شد، تصریح کرد: اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانواده در سال رونق تولید عزمی برای رفع مشکل بیکاری است.

وی افزود: درگذشته ورودی دانشگاه‌ها متناسب با نیاز بازار کار بود اما امروزه ورودی دانشگاه‌ها متناسب با ظرفیت اشتغال نیست، افراد وارد دانشگاه می‌شوند و تمایل دارند که در مشاغل دولتی جذب شوند، باید تلاش کنیم این نگرش در بین جوانان از بین برود و نگرش کارآفرینی را جایگزین کنیم.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین بیان کرد: در حال حاضر اغلب جوانان دارای مدرک کارشناسی هستند ولی مهارت خاصی ندارند، ما باید مهارت‌ها و استعدادهای جوانان را شکوفا کنیم و آن‌ها را در مسیر اشتغال پایدار قرار دهیم.

وی تأکید کرد: در سطح استان قزوین 40 هزار زن سرپرست خانوار داریم که 16 هزار زن سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد و 2000 زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی هستند، درزمینه اشتغال پایدار برای زنان سرپرست خانوار این افراد در اولویت هستند.

ربیعی بیان کرد: درگذشته افرادی تسهیلات اشتغال دریافت کرده‌اند اما با رصد و پایش صورت گرفته اغلب تسهیلات منجر به اشتغال پایدار نشده است، زنان سرپرست خانواری که تنها دغدغه تأمین معاش داشتند بعد از دریافت تسهیلات و این‌که نتوانستند به اشتغال پایدار دست یابند حالا به فرد بیکار و بدهکار تبدیل شدند.

وی خاطرنشان کرد: شکست خوردن این نوع تسهیلات به این دلیل است که زنان مهارت لازم برای ورود به بازار کار و عرضه محصول را ندارند و باید به این مسئله توجه کنیم، در طرح اشتغال خانگی باید توسعه اشتغال و کارآفرینی موردتوجه قرار بگیرد.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین تأکید کرد: برخی می‌گویند کارآفرینی ذاتی است اما با آموزش مهارت خاص می‌توان افراد را به کارآفرین تبدیل کرد، در کشورهای توسعه دانش‌آموزان در مدرسه با کارآفرینی آشنا می‌شوند و بعد از دبیرستان می‌توانند برای خودشان کار ایجاد کنند.

وی افزود: اما در کشور ما این‌گونه نیست و نیاز است که تغییرات ساختاری در آموزش دانش آموزان ایجاد شود تا بتوانند بر اساس ذوق و استعداد خودشان به یک کارآفرین تبدیل شوند، آموزش‌وپرورش در حوزه آموزش باید سیر تکاملی را طی کند و مهارت‌ها و توانمندی‌های ویژه بازار کار را به دانش آموزان آموزش دهد.

ربیعی بیان کرد: در طرح توانمندسازی زنان نیز هدف همین است، زنان سرپرست خانواده که دارای مهارت هستند ولی نتوانستند وارد بازار کار شوند شناسایی می‌شوند و با همکاری جهاد دانشگاهی قزوین آموزش‌های لازم برای ورود به بازار کار به این افراد داده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: سازمان‌هایی که در حوزه آموزش مهارت فعالیت دارند باید هم‌افزایی داشته باشند تا آموزش‌ها در تکامل هم باشند و بتواند فرد را به بازار کار روانه کند، آموزش کسب‌وکار، برند سازی، بازاریابی و تجاری‌سازی ازجمله آموزش‌هایی است که در این طرح موردتوجه قرارگرفته است.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری قزوین بیان کرد: در این طرح 111 زن سرپرست خانوار مورد آموزش قرار می‌گیرند، در این طرح هدف اصلی آموزش افراد پشتیبان نیست بلکه از بین افراد آموزش‌دیده افراد دارای مهارت پشتیبان شناسایی می‌شود و مهارت‌هایشان ارتقا پیدا می‌کند.

وی یادآور شد: افرادی که در این طرح مورد آموزش قرار می‌گیرند بعد از گذراندن دوره آموزشی برای دریافت تسهیلات به اداره کار معرفی می‌شوند و تسهیلات مشاغل خانگی دریافت می‌کنند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: