• پنجشنبه ۳۰ خرداد ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 983-5491-5
  • خبرنگار : 59008
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

/يادداشت ميهمان/

بنویسیم #دریاچه، بخوانیم #مخزن

ایسنا منطقه قزوین، یادداشت میهمان، شکوه کرمانشاهانی، دبیر انجمن توسعه حیات شهر، درحالی‌که بارها تشکل‌های محیط‌زیست استان قزوین، نسبت به خطرات و مشکلات محیط زیستی پروژه‌های سافاری پارک و دهکده طبیعت و به‌طورکلی توسعه منطقه گردشگری باراجین، هشدار داده‌اند؛ در جلسه اخیر شورای شهر قزوین در صحن شورا با تغییر نام «دریاچه» به «مخزن»، همه  مشکلات حل شد.

درحالی‌که مدت‌ها پس از شروع کار و حتی بهره‌برداری از پروژه سافاری پارک، دکتر پسندیده، مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست استان قزوین و معاون او، اعلام کرده بودند که این پروژه، پیوست محیط زیستی ندارد و درخواست ارائه مطالعات محیط زیستی آن شده‌اند، اما به‌کرات در صحن شورا اعلام‌شده که این پروژه پیوست محیط زیستی دارد و مسئله آب هم ندارد.  

همان‌طور که پیش‌ازاین نیز هشدار داده‌ایم، مجموعه گردشگری باراجین و ازجمله طرح سافاری پارک که در آن علاوه بر نگهداری حیوانات، دریاچه‌های تفریحی، جنگل‌کاری، اقامتگاه گردشگری و حتی مجتمع‌های تجاری در نظر گرفته‌شده است، برای تأمین آب، راهی به‌جز استفاده از سیلاب که حقابه باغستان است ندارند.

حتی اگر فرض کنیم که همه رودخانه‌های فصلی شهر، حقابه شهرداری باشد، شهرداری، نهادی خصوصی نیست و قرار است منافع شهر، نسل امروز و نسل‌های آینده را تأمین کند، منفعت و بلکه موجودیت و ادامه زیست این شهر وابسته به باغستان سنتی است.

صرف آب در توسعه بالادست یعنی محروم کردن سفره‌های زیرزمینی از آب مهم‌ترین رودخانه فصلی یعنی خشکاندن 900 هکتار از باغستان سنتی یعنی بیکار شدن همهٔ نیروی کاری که در این پهنه 900 هکتاری مشغول تولید هستند.

صرف آب در توسعه بالادست یعنی از دست دادن مهم‌ترین ظرفیت اکولوژیک شهر و منطقه، یعنی فرسایش خاک، یعنی شکستن سد محافظتی شهر در برابر گردوغبار، یعنی نابودی یک عرصه یگانه تاریخی-فرهنگی-اجتماعی، یعنی بی‌احترامی به هویت و تمدن این شهر تاریخی.

نظر به قوانین بالادستی و قواعد راهنمای منعکس در اصل ۴۵ و ۵۰ قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی (بخش ع) از مدیرکل سازمان حفاظت از محیط‌زیست، مدیرکل آب منطقه‌ای استان قزوین، شهرداری و نمایندگان شورای شهر می‌خواهیم، طرح سافاری پارک، پیوست زیست‌محیطی آن و محاسبات آب مصرفی و محل تأمین آب برای این پروژه، میزان بودجه صرف شده و بودجه پیش‌بینی‌شده برای دهکده طبیعت و سافاری پارک، در اختیار تشکل‌های مردم‌نهاد و افکار عمومی قرار گیرد.

انتهای پیام

لینک های مرتبط

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: