• چهارشنبه ۵ تیر ماه، ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۶
  • دسته بندی : اقتصادی
  • کد خبر : 984-1391-5
  • خبرنگار : 59001
  • منبع خبر : خبرگزاری ایسنا

یک استاد دانشگاه:

خصوصی‌سازی موجب فساد می‌شود/ مسئولین باید در اتاق شیشه‌ای باشند

یک استاد دانشگاه گفت: خصوصی‌سازی موجب فساد می‌شود و اگر دولت توان نظارت نداشته باشد باید به دنبال راهکار سوم بود تا بدین‌وسیله دولت با کمک سمن‌ها نقش خدمتگزار را ایفا کند و به‌قدری لایق باشد که جلوی کوچک‌ترین فساد بایستد.

میثاق شلویری استاد دانشگاه پیام نور قزوین در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه قزوین، اظهار کرد: در سیاست‌گذاری تئوری به نام چک و بالانس کردن یا همان مراقبه و موازنه وجود دارد که رابطه بین نهادهای اصلی سیاست‌گذار را نشان می‌دهد؛ در اکثر کشورها سه نهاد مقننه، مجریه و قضائیه وجود دارند که با مراقبت‌ها منجر به ایجاد توازن می‌شوند.

این استاد دانشگاه یادآور شد: در آمریکا دوره‌های مختلف مدیریت دولتی را شاهد بودیم که طی یک دوره تا قبل از 1945 نقش قالبی در این کشور داشت و بعدازآن دوره دوم مطرح شد که در آن مدیریت دولتی به‌گونه‌ای تعریف شد که باید سکان را به دست بخش خصوصی می‌سپرد و دولت به حرکت کمک می‌کرد؛ این طرح باعث بروز مشکل می‌شد.

وی اضافه کرد: در حکمرانی مطلوب، دولت، بخش خصوصی، جامعه مدنی و رسانه‌ها وجود دارند که اهداف دولت یا همان حکومت، رسانه‌ها و جامعه مدنی یا همان سمن‌ها پیگیر منافع عامه است ولی بخش خصوصی به‌دنبال منافع خاصه است که بر این اساس نمی‌توان سکان را به دست بخش خصوصی سپرد؛ این اقدام در گرو کامل بودن دولت است تا نظارت کاملی بر بخش خصوصی داشته باشد.

شلویری خاطرنشان کرد: خصوصی‌سازی موجب فساد می‌شود و نمی‌توان افراد لایق را یافت؛ اگر دولت توان نظارت را نداشته باشد باید به دنبال راهکار سوم بود تا بدین‌وسیله دولت با کمک سمن‌ها نقش خدمتگزار را ایفا کند و به‌قدری لایق باشد که حتی جلوی کوچک‌ترین فساد بایستد.

وی بیان کرد: در کشورهای غربی تجاوز به حقوق بیت‌المال تخلف محسوب شده و حتی کوچک‌ترین تخلفات جزئی نیز منجر به برکناری مدیران می‌شود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: با افزایش نظارت می‌توان اعتماد مردم را جلب کرد و این امر با مجازات معترضین به حقوق بیت‌المال محقق خواهد شد؛ مسئولین باید در اتاق شیشه‌ای باشند تا مردم اعمال و رفتار آنان را با شفافیت نظاره کنند و هرگاه این شفاف‌سازی صورت گیرد می‌توان اقتصاد را به دست بخش خصوصی سپرد.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: